غذاهای سنتی _ شیرینی ها

ساخت وبلاگ
چکیده : شیرینی های سنتی دیار نون _اگردک و کاماج اگردک یکی از شیرینی های سنتی شهرستان نجف آباد است که در ... با عنوان : غذاهای سنتی _ شیرینی ها بخوانید :

های سنتی دیار نون

_اگردک و کاماج

اگردک یکی از شیرینی های سنتی شهرستان نجف آباد است که در مناسبت های مختلف از جمله در جشن ها ، عید نوروز ، شب چله و... پخت و مصرف می شود.همچنین به عنوان میان وعده مرسوم در بسیاری از خانواده ها پخت شده و می شود.

این غذا منبع خوب انرژی است.همچنین منبع خوب چربی است.بنابراین می تواند برای افراد سوء تغذیه لاغر و کم ورن مناسب باشد.کمبود انرژی منجر به کم وزنی و لاغری می شود که لاغری و کم وزنی نیز منجر به کاهش عملکرد جسمی و رهنی فرد شده و در زمینه ایجاد برخی از بیماری ها را در فرد ایجاد می کند.

از سوی دیگر مصرف بیش از اندازه انرژی منجر به چاقی و اضافه وزن می شود که اضافه وزن و چاقی نیز زمینه ایجاد بسیاری از بیماری ها می شود.

همچنین این شیرینی منبع خوب ویتامین B12 ، بیوتین و ویتامین B12 فیبر و پروتئین است.

بنابراین نسبت به سایر شیرینی های موجودشیرینی بهتر و مناسب تری است زیرا ارزش غذایی بالایی دارد و به شرط اینکه در حد تعادل استفاده شود می تواند میان وعده خوبی باشد.

*کاماج نسبت به اگردک ارزش بیشتری دارد.زیرا در فر پخته می شود و مضرات سرخ کردن را ندارد.

اگردک و کاماج با مقداری آرد گندم ، شیر ، خمیر مایه ، شکر ، روغن ، زعفران ، زیره ، تخم مرغ ، روغن برای سرخ کردن و نمک تهیه میشود.

منبع:

(کتاب) سنتی نوشته ی فرشته سرمدی


برچسب‌ها: شیرینی ها...
نویسنده : بازدید : 18 تاريخ : چهارشنبه 27 دی 1396 ساعت: 18:45